Jobba mitt i smeten!

jobba hos oss, sök jobb, lediga jobb, bagare, bageri, jobba i sälen, Tandådalens Wärdshus, Wärdshuset Bageri, Tandådalen, Sälen, Jonas i Sälen, Årets Företagare, vinterjobb, säsongsjobb

Vi söker två bagare till vårt fjällbageri, Wärdshusets bageri i Tandådalen. Vill du uppleva en häftig och händelserik vinter tillsammans med oss där du bokstavligen står mitt i smeten i ett stort, stort team? Bageriet ligger inne i Tandådalens Wärdshus, mitt i Stora backen i Tandådalen.

ANSÖKAN BAGARE

Heltid. Lön efter ö.k. Arbesttider är dessutom bättre än på många andra bagerier.

kock, chef, Jonas i Sälen, kök, Tandådalen, söka jobb, lediga jobb, lediga tjänster, säsongsjobb, Tandådalens Wärdshus, O'Learys, restaurang, jobba i Sälen, Sälenjobb, Sälen

Läget kan knappast bli bättre. Bilden är tagen i nederdelen av Stora backen i Tanådalen. Byggnaden närmast till höger är Tandådalens Wärdshus där Wärdshusets Bageri ligger. En trappa ned ligger Wärsan Nightclub. Den lite högre byggnaden bortom är Fjällhotellet. Här ligger vår O’Learys restaurang och en trappa upp TD Lounge. Byggnaden nere till vänster är vår våffelstuga Järnet. Fjället till vänster i bild är Hundfjället som ingår i samma liftsystem som Tandådalen.

jobba hos oss, sök jobb, lediga jobb, bagare, bageri, jobba i sälen, Tandådalens Wärdshus, Wärdshuset Bageri, Tandådalen, Sälen, Jonas i Sälen, Årets Företagare, vinterjobb, säsongsjobb

Inne på Tandådalens Wärdshus är det lunchrusning följt av afterski varje eftermiddag under vintersäsongen. Brasan är tänd och skidgäster värmer sig med kaffe och gott fikabröd från bageriet. Någon morgon möter du kanske de sista nattsuddarna på väg hem från Wärsan Nightclub när du är på väg till bageriet. I snön utanför Tandådalens Wärdshus arrangerar vi fjällvärldens största utomhusafterski på påsken. Ett par hundra meter från Tandådalens Wärdshus har du fler vänner och kollegor i vår stora familj. Där ligger O’Learys Tandådalen och TD Lounge som liksom Tandådalens Wärdshus och Wärdshusets bageri drivs av familjeföretaget Jonas i Sälen.

Här i Tandådalen ligger även vårt café Bakfickan, våffelstugan Järnet och Pulsen i Östra Tandådalen. 4 km ut i vildmarken ligger Lindalens Fäbod där en av oss säljer ditt nybakade fikabröd till längdåkare och skoteråkare,,, de enda sätten att ta sig dit ut till fäboden med anor från 1734.

Allteftersom brödet tas ut ur ugnen kommer kollegor till dig och hämtar. Under vintersäsongen servar Wärdshusets bageri med bröd till flera enheter inom Jonas i Sälen. En back med frallor kanske skall till Gattar storstuga i Tandådalen som del av en frukost till ett hungrigt konferensgäng. Ett par plåtar kanske skall till Olarsgården hotell, Lindvallens Fäbod eller Sälen Business Center i Lindvallen. Som bagare på Wärdshusets bageri är du en mycket viktig del i vårt lag i Sälen i vinter.

Som bagare på Wärdshusets bageri har du stor möjlighet att sätta prägel på din arbetsplats. Vi behöver få fram chokladbollar till caféet men det finns även möjlighet att utveckla egna idéer då vi har så många olika ställen där där våra gäster kan köpa och njuta av vad det nu kan vara,,, ett surdegsbröd med,,, Vi bakar lussekatter kring lucia och vi bakar semlor när det är dags för det. Vi törs lova dig en häftig och händelserik vinter.

Sök nu – vintern är snart här! Varmt välkommen att söka en plats i vårt lag i vinter!

ANSÖKAN BAGARE

jobb, lediga jobb, säsongsjobb, jobba i sälen, personal sälen, säsongsjobb sälen, säsongsjobb fjällen, restaurang, kock, bagare, bartender, serveringspersonal, diskare, hotell, hotellpersonal, Jonas i Sälen, Olarsgården, O'Learys, Tandådalens Wärdshus, TD Lounge, Pulsen

Jonas i Sälen, Sälenfjällen, Sälen, konferens, boende, fiske, jakt, fäbodar, skoter